"Gwiazdy Oriona" Aleksander Sowa - wyd. Lira

Autor: Aleksander Sowa
Tytuł: Gwiazdy Oriona
Wydawnictwo: Lira
Premiera: 5 czerwca 2019 r.
Tytuł oryginału: -
Nazwa cyklu: Astronomiczny
Liczba stron: 352,,Nikt nie nabrał podejrzeń, a mnie nie było jej ani trochę żal. Zamiast tego poczułem pustkę. Spróbowałem czymś ją zapełnić i znalazłem kościół, a w nim młodego księdza. Dziś wiem, że był kolejnym ogniwem łączącym mnie ze złem."

      Na granicy zmian w kraju i polityce, przemieszaniu oraz modyfikacji kultury i poglądów, w Polsce przez Śląsk i Zagłębie przepływa fala tajemniczych, wyjątkowo brutalnych zabójstw na kobietach.
Jedna po drugiej, w różnych odstępach czasu, w różnych miejscach. Milicja pozostaje bezsilna w owej sytuacji, sprawy wydają się naprawdę ciężkie – żadnych śladów, poszlak ani podejrzanych. Bezskuteczna pogoń za seryjnym mordercą zdaje się dobiegać końca, gdyż wraz ze śmiercią siostrzenicy premiera, zostaje powołana specjalna grupa operacyjna, do której trafia szeregowy Emil Stompor. Jest to młody policjant, dopiero rozpoczynający swoją karierę, więc tak naprawdę nikt nie bierze go na poważnie. Jak się później przekonają, to był duży błąd. Inteligencja i umysł tego człowieka w końcu ruszy z miejsca pogoń za Orionem. Jednakże mężczyzna wplątuję się przy tym w bardzo niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie wielu ludzi. W tym jego samego. Brudy z wcześniejszych lat zaczynają wychodzić na płyty chodnika...

      Spora część społeczeństwa nie docenia pracy przykładowego policjanta. Często nie rozumieją wagi tego zawodu, który jest jednocześnie ogromnym poświęceniem - swojego ciała, duszy, psychiki, a nawet całego życia. Można to bardzo łatwo odczytać na przykładzie głównego bohatera Gwiazd Oriona, którym jest Emil. Przez znalezienie się w oddziale kryminalnym i dochodzenie w bardzo poważnej sprawie, jego metamorfoza była dość szybka oraz wyraźnie widoczna. Od idei, walczenia o dobro i walki przed złem, przez chęć ratowania ludzi, dotarł w końcu do momentu, gdy te wszystkie ułudy przestały mieć znaczenie. Stereotypowe gadanie, mówiące o pojawianiu się uzależnień wśród służb mundurowych, przestało być tylko zwykłą paplaniną, o czym przekonał się sam szeregowy. Stał się „prawdziwym gliną” i widać to pod koniec lektury. Ale nie tylko on przeszedł zmiany. Przez całą historię da się zauważyć, jak zmieniają się charaktery innych bohaterów i ich podejście do żółtodzioba z Warszawy. Myślę, że to ogromny plus dla książki, gdy osobowości są tak wyraźnie zarysowane.
Książka sama w sobie jest wydana bardzo prosto, bez zbędnych ozdób i innych dziwności. Rozdział za rozdziałem. Przez to czyta się ją bardzo sprawnie, a pomaga w tym jeszcze fabuła, która stale prze do przodu, chcąc wyjawić, kto stoi za morderstwami i dlaczego je popełniał. Podobały mi się bardzo rozdziały z perspektywy Pająka/Oriona, gdyż przez swoją brutalność bardzo oddziaływały na emocje i wyobraźnię. Język i styl tekstu jest bardzo prosty w odbiorze, bez zbędnych zgrzytów.
Jedyną rzeczą, której moim zdaniem brakowało, było podpisywanie, z czyjej perspektywy mamy następujący fragment/rozdział. Mogłoby to usprawnić szybki odbiór i rejestrowanie akcji. Mimo braku tego elementu nie było większego problemu z odczytaniem oraz zrozumieniem fabuły na bieżąco. 

,,Widzę, że należysz do tych policjantów, którzy jeszcze nie zrozumieli, że rzeczywistość to tylko iluzja wywołana brakiem alkoholu."
      Pierwszy tom cyklu „astronomicznego” mogę śmiało polecić. Dostaliśmy realizm w najlepszym wydaniu. Aleksander Sowa napisał dobry kryminał, ukazujący prawdziwe funkcjonowanie policji, ale przeplótł to z kwestią polityczną naszego kraju w tamtym czasie. No, cóż powiedzieć, nie było kolorowo ani łatwo. Ludzie tamtych lat nie spoglądali przychylnie na pomoc wobec byłej milicji. Podczas czytania nie da się zanudzić. Tu nie liczyły się tylko morderstwa. Pod podszewką było coś więcej, o czym funkcjonariusze się później przekonali. Jednak nie ułatwiło to sprawy, a wręcz postawiło na szali ich życia... Jestem ciekawa, jak będzie wyglądał sposób bycia oraz myślenia Stompora w kolejnych tomach i czego będą dotyczyć.
Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania oraz zrecenzowania powyższej pozycji bardzo dziękuję

Istnieje możliwość zdobycia książki poprzez witrynę www.czytampierwszy.pl

Komentarze

 1. Zachęciłaś mnie do tej pozycji! Już pierwszy przytoczony cytat ma w sobie to COŚ! :) Super recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Też uważam, że ten cytat jest bardzo intrygujący. Myślę, że warto poznać cykl pana Aleksandra. :) Skusiłam nawet swoją współlokatorkę i właśnie zaczęła czytać.
   Dziękuję za opinię. :)

   Usuń

Prześlij komentarz